تفاوت افسردگی در مردان و زنان

افسردگی ، زنان ، مردان ، تفاوت
  • 31 خرداد 1400

افسردگی یک مشکل نسبتاً شایع است. طبق داده های سازمان بهداشت جهانی ، بیش از 264 میلیون نفر با افسردگی زندگی می کنند و بسیاری از این افراد پدر یا مادر هستند . توجه این نکته بسیار اهمیت دارد که علائم افسردگی در زنان با مردان متفاوت است.

از هر 10 زن 1 نفر دچار افسردگی است

افسردگی بسیاری از زنان را تحت تأثیر قرار می دهد ؛ از افسردگی بالینی و فصلی گرفته تا افسردگی پس از زایمان و اختلال دو قطبی . در حقیقت ، این وضعیت بیشتر از مردان در زنان دیده می شود.

از نظر آماری ، زنان تقریباً دو برابر مردان احتمال دارد با افسردگی مواجه شوند.

علت این تفاوت کاملا مشخص نیست. برخی مطالعات نشان می دهند که تغییرات هورمونی علت اصلی هستند در حالی که برخی دیگر شرایط زندگی و عوامل استرس زای فرهنگی را موثر می دانند.

در هر صورت علت این مسئله چندان مهم نیست بلکه اینکه چگونه با این افراد رفتار کنیم و چگونه به آنها کمک کنیم مهم است.

مدل های خاصی از افسردگی فقط مختص زنان است

در حالی که افسردگی افراد را بدون در نظر گرفتن نژاد ، جنس ، سن و یا سوابق اقتصادی اجتماعی تحت تأثیر قرار می دهد ، انواع خاصی از افسردگی صرفا مختص زنان است. به عنوان مثال ، اختلال دیسفریک قبل از قاعدگی ، یک نوع شدید سندرم قبل از قاعدگی (PMS) است که زنان را در هفته های قبل از قاعدگی تحت تأثیر قرار می دهد.

افسردگی پری ناتال نوعی افسردگی است که در دوران بارداری و پس از زایمان ایجاد می شود . افسردگی در دوران یائسگی می تواند باعث تحریک پذیری ، اضطراب ، غم و یا بی انگیزگی در زنان شود.

افسردگی در زنان متفاوت با مردان است

علائم افسردگی کاملاً شناخته شده هستند. مبتلایان به افسردگی معمولاً احساس غم ، ناامیدی ، درماندگی یا بی حوصلگی می کنند. همچنین اختلالات خواب و بی علاقگی نسبت به امور عادی در افراد افسرده دیده می شود. با این حال برخی از علائم افسردگی زنان را بیش از مردان تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر ریشل ویتاکر – روانشناس آموزشی متخصص در زمینه بهداشت روان – می گوید: “زنان و مردان به طور متفاوتی افسردگی را تجربه می کنند.”

زنان بصورت عمده علائمی همچون کاهش انگیزه و میل به زندگی ، ناامیدی ، تغییر در الگوی خواب و غذا خوردن ، مشکل در تمرکز ، احساس غم و بی ارزشی و گناه و در موارد  شدید فکر به خودکشی را تجربه می کنند.

در حالیکه مردان علائمی همچون خشم یا پرخاشگری و تمایل به رفتارهای پرخطر مانند نوشیدن مقادیر زیاد الکل حین رانندگی را تجربه می کنند.

از امیدواری و کمک دیگران ناامید نشوید

اگر افسردگی دارید ، این را بدانید که شما بد ، دیوانه و یا تنها نیستید. به این موضوع امیدوار باشید که افسردگی می تواند درمان شود.

اگر احساس می کنید که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنید ، جهت کمک گرفتن میتوانید به یک متخصص روان شناسی مراجعه کنید.

بهترین راه برای کمک به شخصی که دوستش دارید ، حضور و پشتیبانی همیشگی است

با وجود اینکه دیدن رنج کسانیکه دوستشان دارید دشوار است اما برای حمایت از آنها کارهای زیادی میتوان انجام داد .

  • از کسانیکه که دوستشان دارید بپرسید که چه احساسی دارند و اینکار را مرتبا تکرار کنید.
  • بدون هرگونه قضاوت ، شرم و یا پیش داوری به آنها گوش دهید.
  • سعی نکنید که آنها را درمان کنید چرا که شما دانش کافی برای اینکار را ندارید ، درعوض به همراهی و مصاحبت و همدلی با آنها بپردازید .
  • سعی کنید این افراد را از خانه خارج کنید. با آنها به پیاده روی و یا رستوران بروید.
  • از آنها بپرسید که به چه چیزی نیاز دارند اگرچه ممکن است هیچ جوابی نداشته باشند.

Ref

Medically reviewed by Kristen M. Moyer, MD — Written by Kimberly Zapata on September 29, 2020