افسردگی

افسردگی
  • روان شناسی 14 اردیبهشت 1400

افسردگی ، اضطراب و استرس یکی از شایع ترین بیماری های بهداشت روان در ایالات متحده است که حدود 26 درصد از بزرگسالان را مبتلا می کند. افسردگی  یک اختلال روانی است ، اما بر سلامت جسمی شما نیز تأثیر می گذارد. درباره برخی از رایج ترین علائم افسردگی و همچنین اینکه چگونه افسردگی می تواند روی کل بدن شما تأثیر بگذارد ، بیشتر بدانید.

احساس استرس یا اضطراب در بعضی مواقع بخشی طبیعی از زندگی است ، اما اگر این احساسات بیش از دو هفته طول بکشد ، علائم افسردگی به شمار می آید. تخمین زده می شود که هر ساله 17 میلیون بزرگسال آمریکایی افسردگی را تجربه خواهند کرد. با این حال ، افسردگی بالینی (در صورت عدم درمان) می تواند زندگی روزمره شما را دچار مشکل کند.

سیستم عصبی مرکزی

افسردگی می تواند علائم زیادی را در سیستم عصبی مرکزی ایجاد کند که به راحتی می توان بسیاری از آنها را نادیده گرفت.

طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا ، افراد مسن مبتلا به افسردگی در مقایسه با بزرگسالان مبتلا به افسردگی مشکلات بیشتری در کاهش حافظه و زمان واکنش در فعالیت های روزمره دارند.

علائم افسردگی شامل غم  ، اندوه و احساس گناه است. ممکن است در برخی با احساس پوچی یا ناامیدی نیز همراه شود.

علائم دیگر آن عبارتند از: احساس خستگی ،تحریک پذیری ،  افزایش یا کاهش شدید میزان خواب ، عصبانیت ، بی علاقگی و بی انگیزگی نسبت به مواردی که قبلاً موجب لذت می شدند ( از جمله رابطه جنسی).

افسردگی می تواند باعث سردرد ، بدن درد مزمن شود . همچنین گاهی اوقات می تواند عوارض برخی بیماری های عصبی مانند بیماری آلزایمر ، صرع و مولتیپل اسکلروزیس باشد.

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است در حفظ برنامه کاری معمول یا انجام تعهدات اجتماعی دچار مشکل شوند. این می تواند به دلیل علائمی مانند عدم توانایی در تمرکز ، مشکلات حافظه و مشکل در تصمیم گیری باشد.

برخی از افراد افسرده ممکن است به الکل یا مواد مخدر روی بیاورند ، که منجر به رفتارهای بی پروا یا سو استفاده شود. فردی که دچار افسردگی است ممکن است آگاهانه از صحبت در مورد آن پرهیز کند یا سعی کند مشکل را پنهان کند. افرادی که افسردگی را تجربه می کنند ممکن است خود را درگیر فکر مرگ یا صدمه زدن به خود کنند.

در حالی که خطر خودکشی حتی در حین مراحل درمان افسردگی 25 برابر بیشتر از سایر افراد است ؛ انجمن خودکشی آمریکا گزارش می دهد که درمان افسردگی 60 تا 80 درصد  موثر است.

علائم در کودکان

تشخیص افسردگی در کودکانی که نمی توانند علائم خود را بیان کنند دشوارتر است. رفتارهایی که نیازمند توجه بیشتر هستند شامل چسبندگی مداوم و وابستگی بیش از حد، نگرانی و عدم تمایل به حضور در مدرسه و … است. کودکان همچنین ممکن بسیار تحریک پذیر و خشن شوند.

دستگاه گوارش

در حالی که افسردگی غالباً به عنوان یک بیماری روانی در نظر گرفته می شود ، اما در اشتها و تغذیه نیز نقش بسزایی دارد. برخی از افراد به پرخوری عصبی دچار می شوند که می تواند منجر به افزایش وزن و بیماری های مرتبط با چاقی ، مانند دیابت نوع 2 شود.

برخی افراد ممکن است اشتهای خود را به طور کامل از دست بدهند و  نتوانند مقدار مناسب غذای مقوی بخورند. از بین رفتن ناگهانی علاقه به غذا خوردن در بزرگسالان مسن می تواند منجر به  بی اشتهایی و کمبود مواد مغذی شود.

مشکلات خوردن می تواند منجر به علائمی شود که شامل موارد زیر است:

  • دل درد
  • گرفتگی عضلات
  • یبوست
  • سو تغذیه

هنگام ابتلا به افسردگی ، حفظ یک رژیم غذایی سالم مهم است. مواد مغذی برای عملکرد انتقال دهنده های عصبی بدن ضروری هستند. طبق یک مطالعه منبع معتبر ، شایع ترین کمبودهای ویتامین و تغذیه در افراد افسرده عبارتند از:

  • اسیدهای چرب امگا 3
  • ویتامین های گروه B
  • مواد معدنی
  • آمینو اسید

سیستم های قلبی عروقی و ایمنی بدن

افسردگی و استرس ارتباط تنگاتنگی دارند. هورمون های استرس ضربان قلب را تسریع می کنند و رگ های خونی را سفت می کنند و بدن را در یک وضعیت اضطراری طولانی مدت قرار می دهند. با گذشت زمان ، این موضوع می تواند منجر به بیماری قلبی شود.

تشدید مشکلات قلبی عروقی با افسردگی ارتباط بیشتر دارد در مقایسه با:

افسردگی بدون درمان ، خطر مرگ پس از حمله قلبی را افزایش می دهد. از طرفی بیماری های قلبی محرک افسردگی هستند. کلینیک کلولند (Cleveland Clinic) تخمین می زند که حدود 15 درصد از افراد مبتلا به بیماری قلبی دچار افسردگی اساسی می شوند.

افسردگی و استرس ممکن است تأثیر منفی بر سیستم ایمنی بدن نیز داشته باشد و شما را در برابر عفونت ها و بیماری ها آسیب پذیرتر کند. در یک بررسی نشان داده شد که  بین التهاب و افسردگی رابطه وجود دارد ، اگرچه ارتباط دقیق آن مشخص نیست.

Ref

Medically reviewed by Timothy J. Legg, Ph.D., CRNP — Written by Valencia Higuera — Updated on February 11, 2020