ناخن ها و مواد مغذی

ناخن ، مواد مغذی
  • 30 فروردین 1400

ناخن ها اطلاعات زیادی را درباره سلامت به ما ارائه میدهند. بستر ناخن ها درنتیجه کمبود ویتامین ها ، مواد معدنی و ماد مغذی دچار آسیب می شوند. که در ادامه به برخی از آنها اشاره میکنیم

بیوتین:

غذاها و مکمل‌های سرشار از بیوتین باعث افزایش استحکام و تقویت ناخن‌ های شکننده می‌شود.

ویتامین های گروه B :

کمبود این ویتامین ها ، سبب نازک شدن و شکستگی ناخن‌ها میشود.

آهن :

آهن قسمت اصلی سلول‌های خونی را تشکیل می‌دهد که مسئولیت رساندن اکسیژن به ارگان‌ها و سایر سلول‌ها از جمله ناخن‌ها را بر عهده دارند. در صورت کمبود آهن، اکسیژن رسانی به خوبی انجام نشده و از استحکام ناخن کاسته می شود.

کمبود آهن و نرسیدن اکسیژن لازم به ناخن‌ها باعث به وجود آمدن ترک‌های عمودی در ناخن و یا تکه ‌تکه شدن آن‌ها می‌شود.

کلسیم:

در نتیجه کمبود کلسیم ناخن ها به شدت خشک، ضعیف و مستعد پوسته شدن و شکستن می شوند.

ویتامین C :

ویتامین C برای تولید کلاژن حائز اهمیت است. این ویتامین باعث بهتر فرم گرفتن و محکم شدن ناخن‌ها می‌شود. کمبود ویتامین  C، شکنندگی و کاهش روند رشد ناخن را در پی خواهد داشت.

روی (زینک): 

برای انجام بسیاری از واکنش‌های بدن از جمله رشد و تقسیم سلول‌ها لازم است. ناخن از سلول‌هایی ساخته می‌شود که به سرعت رشد می‌کنند و تقسیم می‌شوند. به همین علت برای انجام این فرآیند باید روی کافی توسط بدن جذب شود.

کمبود زینک باعث تشکیل نشدن کامل سطح ناخن و به وجود آمدن لکه‌های سفید در آن می شود.

منیزیم :

مصرف کافی منیزیم برای جلوگیری از ایجاد ترک های عمودی روی ناخن بسیار اهمیت دارد. این ماده معدنی همچنین به سنتز پروتئین و تشکیل ناخن های جدید کمک می کند.

امگا3 :

امگا3 باعث انعطاف ناخن میشود و همینطور ظاهری شفاف و براق به ناخن می‌دهد. همچنین با کاهش التهاب در بافت‌های اطراف ناخن، سلامتی سلول‌هایی که وظیفه رشد ناخن را بر عهده دارند تضمین می‌کند. کمبود امگا3 در بدن باعث خشک و شکننده شدن ناخن‌ها می شود.

پروتئین :

ناخن از یک ساختار پروتئینی به نام کراتین ساخته شده ‌است که باعث استحکام و در عین حال انعطاف‌ پذیری ناخن می‌شود. داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای جذب پروتئین لازم برای تولید کراتین بسیار مهم است چرا که در صورت کمبود این پروتئین ناخن‌های شما ضعیف و شکننده خواهند شد.

Ref

Medically reviewed by Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT — Written by Abigail Rasminsky — Updated on April 6, 2020