سندرم پرخوری شبانه

سندرم ، پرخوری شبانه
 • تغذیه 15 بهمن 1399

طبق نظر بسیاری از متخصصین، بدترین زمان برای پرخوری، شب‌‌هنگام است چراکه بدن کمترین نیاز را به دریافت کالری دارد؛ بنابراین، یکی از عوارض پرخوری شبانه در درازمدت می‌تواند اضافه وزن و چاقی باشد .

در مورد این پدیده، شواهد علمی زیادی موجود است. در سال 1955، روانشناسان دانشگاه پنسیلوانیا این رفتار را بررسی کرده و آن را “سندروم پرخوری شبانه” نامیدند. در ادامه دلایل ایجاد و راهکارهای جلوگیری از این پدیده را بررسی خواهیم کرد.

آیا شما به سندروم پرخوری شبانه مبتلا هستید؟

سوالات زیر را بررسی کنید و اگر جوابتان برای بیشتر آن ها بله است، احتمالا به سندرم پرخوری شبانه مبتلا هستید.

 • حجم وعده شام با ناهار برابر و یا حتی بیشتر است؟
 • شب‌ها حتی اگر گرسنه نباشید، میل به خوردن غذا دارید؟
 • احساس گناه و ناراحتی ، پس از پرخوری به شما دست میدهد؟
 • تا بحال پیش آمده که طی شب از خواب بیدار شده و به سراغ یخچال بروید؟
 • هنگام مصرف صبحانه ، اشتها ندارید؟
 • معمولا شب ها احساس استرس، اضطراب یا افسردگی دارید؟

سندرم پرخوری شبانه

 • وعده‌های غذایی که در شب مصرف می‌شوند، در مقایسه با وعده‌های غذایی روز، اغلب میزان زیادی چربی دارند و روند چاقی را تسریع می‌کنند.
 • یکی دیگر از علل پرخوری شبانه ، گرسنگی در طی روز است. رژیم‌های کاهش وزن غیر اصولی و محرومیت از غذا در طی روز، باعث ولع بیشتر در شب شده و فرد را وارد سیکل معیوبی می‌کند که خارج شدن از آن مشکل است.
 • هر چه فاصله بین شام و وعده ناهار یا میان وعده بیشتر باشد، تمایل به پرخوری افزایش می‌یابد.
 • افراد مبتلا به سندرم پرخوری شبانه صرفا کالری بالایی دریافت نمی کنند بلکه طبق نظر متخصصان تغذیه این افراد ، بیشتر تمایل به مصرف غذاها و خوراکی‌های ناسالم دارند.
 • سندرم پرخوری شبانه اغلب با بی تحرکی همراه است. در حقیقت ، بسیاری از افراد به خوردن خوراکی حین انجام بعضی از فعالیت ها در شب ، شرطی می شوند .برای مثال خوردن چیپس یا تخمه هنگام تماشای تلویزیون.
 • بعد از گذراندن یک روز کامل و مواجه شدن  با استرس ها و خستگی ها ، شب زمانی برای مرور اتفاقات است. درواقع افراد مبتلا به سندرم پرخوری شبانه ، غذاخوردن را وسیله‌ ای برای حواس پرتی از مشکلات و کاهش اضطراب می‌دانند.

چند راه حل برای متوقف کردن پرخوری شبانه

1- علت را شناسایی کنید

ابتدا باید علت به وجود آمدن پرخوری شبانه را در خود شناسایی کرده تا بتوانید بهترین راه حل را برای آن پیدا کنید.در حقیقت سندروم پرخوری شبانه رفتار غلطی است که به یک عادت همیشگی تبدیل شده ­است.

به عنوان مثال، ممکن است علت پرخوری شبانه شما استرس و فشار کاری باشد، درحالیکه همسرتان به علت محروم کردن خود از غذا در طول روز، تمایل زیادی به مصرف خوراکی ها در شب دارد.

2- از خودتان سوال بپرسید

بسیاری از ما حتی پس از خوردن شام ، به آشپزخانه رفته و به دنبال خوراکی های خوشمزه هستیم. این بار که به دنبال خوردن غذا و خوراکی بودید، از خودتان سوال بپرسید: “علت غذاخوردن من چیست؟” با این کار می‌توانید پرخوری خود را ریشه ­یابی کرده و آن را متوقف نمایید.

3- صبحانه را دست کم نگیرید

طی مطالعات متعدد مشخص شده است که افرادی که از خوردن صبحانه صرف نظر می‌کنند، تمایل بیشتری به پرخوری شبانه دارند.

صبحانه درواقع اولین وعده‌ای است که افراد در طول روز دریافت می‌کنند و با تنظیم متابولیسم بدن می‌تواند غذا خوردن شما را تا انتهای روز تنظیم­ کند.

4- حمایت‌های عاطفی و رفتاری دریافت کنید

اگر تصور می‌کنید که بخشی از رفتار پرخوری شبانه شما به علت اختلالات احساسی یا عاطفی اتفاق می­افتد، بهتر است از روانشناس کمک بگیرید. روانشناس می‌تواند محرک‌های احساسی پرخوری شما را شناسایی کرده و به شما در رفع آن‌ها کمک کند.

5- خوراکی های ناسالم را از قفسه کابینت حذف کنید

زمانی که در مواجهه با خوراکی‌های ناسالم، پرچرب و فرآوری شده قرار بگیرید، کنترل رفتار سخت تر می‌شود. این موضوع ثابت شده است که اگر میان وعده‌های ناسالم همیشه در دسترس باشند، احتمال مصرفشان افزایش می‌یابد؛ بنابراین، راه حل ساده این است که اصلا این خوراکی‌ها را نخرید تا در خانه­‌ تان نباشد.

6- خوراکی های سالم را جایگزین کنید

به جای هله هوله‌ها و خوراکی های ناسالم یخچالتان را پر از خوراکی‌های سالم و خوشمزه‌ای مثل میوه ها، سبزیجات، برگه زردآلو و ماست یونانی و …کنید.

البته باید در نظر داشته ­باشید که حتی در مصرف این غذاهای سالم هم باید تعادل را رعایت نمایید تا دچار اضافه وزن و چاقی نشوید.

7- خودتان را گول بزنید

در بسیاری از موارد، سندرم پرخوری شبانه به علت تفکر و عادت اشتباه اتفاق می افتد و اگر خودتان را به چیزی مشغول کنید، حواستان از مصرف غذای بیشتر پرت خواهد شد.

برای مثال هرگاه احساس کردید که در زمان نامناسب تمایل به پرخوری دارید، به دوستتان تلفن کنید، یا با اعضای خانواده تان یک بازی دسته جمعی را شروع کنید .

8- برای وعده‌های غذایی برنامه ریزی کنید

غذاخوردن نیز مانند دیگر فعالیت‌های زندگی ما باید بر اساس نظم و قوانین باشد تا از چارچوب خود خارج نشود.

برای متوقف کردن پرخوری شبانه، یک برنامه غذایی ثابت داشته ­باشید و خودتان را ملزم به اجرای آن کنید.

Ref

May 05, 2018 ,By Mayo Clinic Staff