پزشکی از راه دور (telemedicine)

telemedicine ، پزشکی از راه دور
  • سلامت 11 اسفند 1399

پزشکی از راه دور (telemedicine ) روشی است برای ارائه مراقبت های پزشکی از راه دور ، معمولاً از طریق تماس ویدیویی و طیف وسیعی از مزایا را برای بیماران و ارائه دهندگان خدمات سلامتی فراهم می کند.

با telemedicine دسترسی به طیف وسیعی از خدمات پزشکی ، از جمله مشاوره های مراقبت اولیه ، روان درمانی ، ورزش درمانی و حتی برخی خدمات اورژانس امکان پذیر است.

telemedicine چیست؟

پزشکی از راه دور به کاربران برنامه های مراقبت سلامت (رایانه و یا تلفن هوشمند) خدماتی را ارائه می دهد.

بعضی از افراد صرفا با استفاده از telemedicine با پزشک همیشگی خود ارتباط برقرار میکنند درحالیکه ، دیگران با استفاده از یک برنامه اختصاصی telemedicine به مراقبت های مجازی پزشکی دسترسی پیدا می کنند.

مزایای telemedicine برای بیماران

telemedicine می تواند به درمان طیف وسیعی از مشکلات پزشکی کمک کند. این کار زمانی موفقیت آمیز است که بیمار یک متخصص باتجربه را انتخاب کرده ، توصیه هایش را پیگیری کند و جزئیات دقیقی از علائم خود ارائه دهد.

هزینه های کمتر

برخی تحقیقات نشان می دهد افرادی که از telemedicine استفاده می کنند زمان کمتری را در بیمارستان اتلاف میکنند همچنین زمان کمتری برای رفت و آمد به هدر میدهند که به معنای هزینه های ثانویه کمتر است .

 دسترسی بهتر به مراقبت

telemedicine دسترسی افرادی که برای دستیابی به مراقبت دارای محدودیت هستند را از جمله افراد مسن ،خانم های باردار و  افرادی که از نظر موقعیت مکانی محدودیت دارند آسان  میکند.

مراقبت های پیشگیرانه

telemedicine ممکن است دسترسی مردم را به مراقبت های پیشگیرانه که باعث بهبود سلامت آنها در دراز مدت می شود ، آسان کند.

اهمیت این مسئله بخصوص برای افرادی که بدلیل محرومیت مالی یا جغرافیایی به مراقبت باکیفیت دسترسی ندارند احساس میشود .

راحتی

telemedicine به مردم این امکان را می دهد تا در راحتی و خانه خود به مراقبت دسترسی پیدا کنند. به این معنی که شخص مجبور نیست برای دریافت مراقبت های پزشکی از کار مرخصی بگیرد و یا برای نگهداری کودک خود دچار مشکل شود.

کاهش سرعت انتشار عفونت

مراجعه به مطب پزشک به معنای حضور در کنار افرادی است که ممکن است بیمار باشند.

این امر به ویژه می تواند برای افرادی که دارای بیماری زمینه ای یا سیستم ایمنی ضعیف هستند خطرناک باشد. telemedicine خطر ایجاد عفونت در مطب پزشک را از بین می برد.

مزایای telemedicine برای مراقبان سلامت و پزشکان

کاهش هزینه های اضافی

پزشکان با استفاده از telemedicine هزینه های اضافی را مدیریت میکنند.

درآمد بیشتر

پزشکان ممکن است دریابند که پزشکی از راه دور درآمد آنها را بیشتر میکند زیرا به آنها امکان می دهد از بیماران بیشتری مراقبت کنند.

کمتر در معرض بیماری و عفونت هستند

هنگامی که ارائه دهندگان سلامت بیماران را از راه دور ویزیت می کنند ، دیگر لازم نیست نگران قرار گرفتن در معرض عوامل بیماری زا باشند.

رضایت بیمار

وقتی بیمار مجبور نیست به مطب برود و ساعت ها منتظر بماند ، ممکن است از ارائه دهنده خدمات راضی تر باشند.

چه زمانی telemedicine مفید است؟

پزشکی از راه دور برای هر شرایطی که نیازی به تست های آزمایشگاهی یا معاینه فیزیکی نداشته باشد ، به خوبی نتیجه میدهد.

مثلا می تواند برخی از اشکال مراقبت مداوم مانند روان درمانی و رژیم درمانی را ارائه دهد.

در شرایط کنونی و بدلیل همه گیری COVID-19 ، برای بیمارانی که دور از مرکز پزشکی زندگی می کنند یا بیمارانی که برای رفتن به مراکز پزشکی با مشکلاتی روبرو میشوند ، telemedicine میتواند بسیار کمک کننده باشد.

Ref