کاهش وزن غیر اصولی و سریع

کاهش وزن ، رژیم ، لاغری
  • تغذیه 5 اسفند 1399

بسیاری از افراد برای کاهش وزن و لاغری به پیروی از رژیم های خودسرانه و غیراصولی روی می آورند. در این رژیم ها کالری دریافتی به شدت محدود میشود . ممکن است افراد در نتیجه پیروی از این رژیم ها کاهش وزن سریع و دلخواه را تجربه کنند اما پس از مدتی دچار استپ وزنی شده و نه تنها وزن از دست داده را بازمی یابند بلکه با عوارض جبران ناپذیری در بدن مواجه میشوند از جمله :

مشکلات گوارشی

یکی از مهم ترین عوارض رژیم های غیر اصولی و خودسرانه، مشکلات گوارشی از جمله اسهال یا یبوست است. این گونه رژیم ها الگوی حرکات و ترشحات گوارشی را تغییر میدهند و مشکلات گوارشی بسیاری را رقم میزنند.

کاهش میزان متابولیسم (سوخت و ساز)

در این رژیم ها به دلیل محدودیت شدید کالری بدن وارد فاز قحطی شده و به منظور ذخیره انرژی، سرعت سوخت و ساز پایین می آید و بدن بجای سوزاندن چربی آن را ذخیره میکند. در این نوع رژیم ها هرچقدر کاهش وزن بیشتر باشد ، سرعت سوخت و ساز نیز کاهش می یابد و در نهایت منجر به بازگشت وزن قبلی میشود.

از دست دادن توده عضلانی به جای چربی

در این گونه رژیم ها بدن مجبور میشود برای تامین انرژی از بافت عضلانی کمک بگیرد و بجای چربی ها ، عضلات سوزانده میشوند . از آنجا که عضله کالری بیشتری در مقایسه با چربی می سوزاند کاهش بافت عضلانی به معنای کند شدن سرعت سوخت و ساز بدن نیز می باشد.

محرومیت بدن از دریافت مواد مغذی

توجه به میزان دریافت مواد مغذی مانند کلسیم، ویتامین D، ویتامین B-12 و آهن در رژیم کم کالری بسیار اهمیت دارد. کمبود این مواد مغذی عواقب بسیاری دارد از جمله :

کم آبی بدن

در این گونه رژیم های کاهش وزن ، لاغری سریع در هفته های اول به دلیل از دست دادن آب بدن اتفاق می افتد و بدن را با کم آبی مواجه میکند. از دست دادن مرتب آب بدن منجر به عوارض جانبی مانند یبوست، سردرد، گرفتگی عضلات و بی انرژی بودن می شود.

احساس گرسنگی زیاد

رژیم های خودسرانه و کم کالری باعث ایجاد نوسان در هورمون کنترل کننده گرسنگی و سیری (لپتین) میشود .سطوح طبیعی لپتین باعث ارسال سیگنال های سیری به مغز میشود. اما در این گونه رژیم ها سطوح نامتوازن لپتین باعث ایجاد احساس گرسنگی دائم و پرخوری میشود.

ممکن است منجر به آسیب به سلامت روان شود

در صورتیکه افراد بعد از پیروی از این رژیم ها به اهداف مدنظر خود نرسند ، ممکن است به اختلالات روانی از جمله  دیسمورفیا ، آنورکسیا یا بولیمیا مبتلا شوند.

خطر سنگ کیسه صفرا 

کاهش وزن سریع خطر ایجاد سنگ های کوچک در کیسه صفرا را افزایش می دهد. این سنگ ها منجر به گرفتگی مجاری صفرا شده و ممکن است در نهایت مجبور به برداشتن کیسه صفرا با جراحی شوید.

Ref

Reviewed by Michael Dansinger, MD on August 11, 2019