سلولیت

سلولیت

سلولیت ، رژیم غذایی

تغذیه 5 اسفند 1399

انباشته شدن چربی و مواد زاید به شکل گلوله یا برجستگی های کوچک در زیر پوست را سلولیت می گویند که ظاهری شبیه به پوست پرتقال بر روی بدن ایجاد می کند.

فشارهای عصبی، عدم تعادل در غذا خوردن، کمبود پروتئین و مصرف بیش از اندازه مواد نشاسته ‌ای و قندی در رژیم غذایی  از جمله عوامل سلولیت هستند.

نواحی تشکیل سلولیت اغلب در نواحی ران، باسن، لگن، شکم، قسمت پایین کمر، قسمت های پشت و داخل بازوها، قسمت های داخلی زانو، بالای کمر، زیر شانه ها و مچ پا ایجاد می شود.  محل ایجاد سلولیت در آقایان معمولاً در ناحیه شکم و پشت گردن است.

چرا سلولیت در مرد‌ها کمتر تشکیل میشود؟

اغلب آقایان به دلیل داشتن پوستی محکم ‌تر، سلولیت ندارند.‌ دلیل دیگر هورمون‌ها هستند. هورمون‌ها از عوامل عمده در تنظیم و تعدیل سوخت وساز و ذخیره چربی‌ها در زیر پوست هستند. زنان در دوران بلوغ، سندرم پیش ازقاعدگی، یائسگی و در ماه‌های اول استفاده از قرص‌های بارداری دچار تغییرات هورمونی می‌شوند و به همین دلیل است که اغلب زنان لاغر و یا دارای وزن مناسب هم سلولیت دارند.

عوامل متعددی در بروز سلولیت نقش دارند. این عوامل می توانند نقش اساسی در سلولیت ایفا کنند:

روش های خانگی درمان سلولیت کدامند؟

کاهش وزن

کاهش وزن ممکن است به برخی از افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی در کاهش سلولیت کمک کند. از دست دادن چربی اضافی بدن ممکن است به طور طبیعی سلولیت را کاهش دهد.

ماساژ

ماساژ محل سلولیت، جریان خون را در محل مورد نظر افزایش میدهد.

دریافت فیبر

کربوهیدرات های ساده یا تصفیه شده موجود در بسیاری از نان ها ، آب نبات ها و نوشابه ها کالری بالایی دارند که منجر به چاقی و تجمع چربی بخصوص در مناطق دارای سلولیت میشود. بجای این غذا ها با استفاده از سبزیجات ، میوه ها و غلات کامل فیبر کافی را دریافت کنید.

نوشیدن آب کافی

نوشیدن آب یکی دیگر از گزینه های کم هزینه است که ممکن است به سلولیت کمک کند. دریافت آب نه تنها بدن شما را هیدراته نگه می دارد ، بلکه گردش خون و جریان لنفاوی را تنظیم میکند .

رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی شما ممکن است روی سلولیت تأثیر بگذارد ، بنابراین داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل ضروری است.غذاهایی که مصرف می کنید باید کم نمک و سرشار از پروتئین باشند. بعضی از غذاهای ممنوع برای مبتلایان به سلولیت عبارتند از: نمک ، مایونز ، کالباس و سوسیس ، چیپس ، شکلات ، نوشابه های گازدارو کنسرو ماهی شور

ورزش

ورزش می تواند به شما در کاهش چربی های بدن کمک کند ،و در نهایت باعث کاهش سلولیت می شود. برای این منظور یک برنامه تمرینی که شامل ورزش های هوازی و قدرتی باشد بهترین انتخاب است .چراکه علاوه بر سوزاندن چربی به عضله سازی کمک کرده که باعث خوش فرم شدن بدن میشود.

ترک سیگار

سیگار با تحت تاثیر قرار دادن خونرسانی میتواند احتمال ایجاد سلولیت را افزایش دهد.

Ref