ورزش بدون رعایت رژیم غذایی

  • تغذیه و ورزش 3 اسفند 1399

کاهش وزن کار سختی نیست. در کمتر از یک هفته می توانید کالری دریافتی را به شدت محدود کرده و مقداری از وزن و چربی بدن را کاهش دهید. اما در پایان این روند ، سلامتی خود را نیز از دست خواهید داد. آویزان شدن و تیرگی پوست ، سو هاضمه ، خستگی و بی حالی ، ریزش مو و… از جمله عواملی هستند که در صورت کاهش وزن از این طریق در نهایت تجربه خواهید کرد.

قانون 80-20

براساس قانون 80-20 تغذیه در مقایسه با ورزش نقش مهم تری در روند کاهش وزن ایفا میکند . در واقع حدود 80 درصد موفقیت در برنامه کاهش وزن از تغذیه ناشی میشود. برای کاهش وزن اصولی و رسیدن به اندام دلخواه ، ورزش کردن به تنهایی موثر نیست بلکه رژیم غذایی و برنامه ورزشی باید مکمل یکدیگر باشند .

این قانون اصلا به این معنا نیست که برای کاهش وزن و لاغری باید به میزان زیادی غذا مصرف کنید ، بلکه نشان دهنده اهمیت بالای تغذیه مناسب است. که البته در صورت همراهی با فعالیت بدنی بهترین نتیجه ممکن را فراهم می آورد.

حتی در ورزشکاران حرفه ای که تمرینات قدرتی شدیدی جهت حجم گیری و عضله سازی انجام می دهند نیز داشتن تغذیه و برنامه غذایی متناسب با شرایط و نیازهای فرد ، نقش بسیار مهمی را ایفا میکند.

تی لاوتون ، فیزیولوژیست ورزشی ، می گوید : ورزش کردن در حالی که به رژیم غذایی خود بی توجه هستید ، یک استراتژی اشتباه برای کاهش وزن است.