آیا دوش گرفتن بعد از تمرین

  • ورزش 14 بهمن 1399

وقتی بعد از ورزش و فعالیت بدنی عرق کرده اید ، عضلات شما درد می کند و ضربان قلب شما بالا میرود ، بهترین گزینه یک دوش گرفتن سریع است .

دوش گرفتن بعد از تمرین به چند دلیل برای شما خوب است. پاک کردن عرق از پوست برای بهداشت ضروری است و ماساژ عضلات با آب باعث می شود اسید لاکتیک در عضلات گیر نیفتد.

آیا دوش گرفتن یا استحمام بعد از تمرین به ریکاوری شما کمک می کند؟

دوش گرفتن بعد از تمرین به ریکاوری عضلات کمک می کند و توانایی بدن را برای بازگشت به حالت قبل تمرین و آماده بودن برای تمرین بعدی افزایش می دهد.

نشان داده شده است که حمام با آب سرد (مانند حمام یخ) علاوه بر اینکه به شما در ساخت عضله کمک میکند باعث ریکاوری سریعتر پس از یک تمرین قدرتی می شود.

یک مطالعه کوچک در سال 2019 نشان داد که دوش آب سرد پس از تمرین در یک محیط با درجه حرارت بالا ، به کاهش ضربان قلب شما و کاهش استرس کمک می کند.

بعد از تمرین دوش آب گرم بهتر است یا سرد ؟

دوش آب گرم ممکن است بعد از تمرین به شما و عضلات شما احساس بهتری بدهد ،اما در واقع دوش آب سرد می تواند روش بهتر برای شستشوی بعد تمرین باشد که از نظر علمی پشتیبانی می شود.

بر اساس تحقیقات در سال 2013 ، به نظر می رسد دوش های آب سرد پس از ورزش گزینه مناسب تری باشند.

ممکن است بعد از یک تمرین سخت، دوش آب سرد باعث سفت شدن عضلات یا افزایش ضربان قلب شما بشود.

برای بهترین نتیجه ، بعد از خنک شدن بدن با حرکات کششی و آرام ،دوش خود را با آب ولرم شروع کنید و در اواخر دوش خود ،از آب سرد استفاده کنید تا روند خنک شدن شما به پایان برسد.

دوش گرفتن بعد از تمرین ، سه مزیت اثبات شده دارد:

  • پوست شما را از باکتری ها پاک می کند

ورزش کردن ، به ویژه در محیط های بسته مانند سالن بدن سازی ، می تواند زمینه پرورش باکتری ها را روی پوست شما ایجاد کند.

هنگام دوش گرفتن ، علاوه بر این که عرق شما شسته می شود ، سلول های مرده پوستی که بعنوان میزبان باکتری ها هستند نیز از بین میروند.

  • به جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوستی کمک می کند

هنگام تمرین ، منافذ باز می شود تا عرق از آنها آزاد شود. اگر به زودی پس از تعریق شدید نتوانید بدن خود را تمیز کنید ، همین منافذ مسدود می شوند.

مسدود شدن منافذ پوست می تواند منجر به جوش های پوستی به نام “جوش های عرقی” و همچنین جوش های سرسیاه و سر سفید شود.

  • سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند

اگر بطور منظم زیر دوش با آب سرد خود را شستشو دهید، می توانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

یک مطالعه معتبر از بیش از 300 نفر نشان داد که دوش گرفتن روزانه که با آب گرم شروع شود و با آب سرد (به مدت 30 تا 60 ثانیه) پایان یابد تعداد روزهایی که بیمار میشوید را کاهش میدهد.

اگر وقت دوش گرفتن ندارید چه کاری باید انجام دهید؟

اگر بلافاصله بعد از تمرین وقت دوش گرفتن ندارید ، چند کار وجود دارد که میتوانید تا فراهم شدن زمان برای دوش گرفتن انجام دهید:

  • عرق را با استفاده از یک حوله تمیز و خشک پاک کنید، چرا که عرق باقی مانده بر پوست باعث بسته شدن منافذ پوستی میشود.
  • پوست خود را بخصوص مناطقی که بیشتر عرق می کنند با استفاده از دستمال مرطوب آنتی باکتریال تمیز کنید.
  • لباس های خود بخصوص لباس زیر را عوض کنید و لباس های تمرینی خود را تا زمانیکه بتوانید دوش بگیرید با لباس های نخی و راحت جایگزین کنید .
  • دستان خود را با استفاده از صابون ضد باکتری بشویید.

هیچ یک از این گزینه ها نباید جای دوش بعد از تمرین را بگیرند ، اما تا زمانی که بتوانید به درستی حمام کنید می توانند به شما احساس سرزندگی و بهداشت بدهند.

نتیجه  اینکه

دوش گرفتن بعد از ورزش باید قسمت مهمی از برنامه روتین شما باشد. این کار نه تنها شما را تمیز میکند، بلکه به شما کمک می کند تا ضربان قلب و دمای مرکزی بدنتان به طور طبیعی کاهش یابد.

حمام با آب گرم و خنک هر دو موثر هستند و نتایج خوبی بهمراه دارند . اما اگر قصد ارتقا عملکرد ورزشی و تسریع ریکاوری را دارید ممکن است دوش آب سرد بیشتر کمک کننده باشد.