دیابت نوع 2 

 دیابت نوع دو
 • سلامت 13 بهمن 1399

دیابت نوع 2 باعث می شود که سطح قند خون فرد بیش از حد بالا رود. شناخت علائم و نشانه های اولیه این بیماری مزمن می تواند به تشخیص سریع و درمان این بیماری کمک کند  و خطر عوارض شدید را کاهش می دهد.

دیابت نوع 2 یک بیماری شایع است. گزارش سال 2017 مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها   (CDC)  نشان داد که 30.3 میلیون بزرگسال در ایالات متحده به دیابت مبتلا هستند. این گزارش همچنین تخمین زده است که 84.1 میلیون بزرگسال آمریکایی به پیش دیابت مبتلا هستند.

پیش دیابت

در افراد مبتلا به پیش دیابت قند خون بیش از حد طبیعی است ، اما پزشکان هنوز آنها را دیابت نمی دانند. طبق CDC ، افراد مبتلا به پره دیابت معمولا در صورت عدم درمان ، طی 5 سال دچار دیابت نوع 2 می شوند.

دیابت نوع 2 می تواند به تدریج شروع شود و علائم در مراحل اولیه خفیف باشد. در نتیجه ، بسیاری از افراد ممکن است متوجه نشوند که به این بیماری مبتلا هستند.

در این مقاله ، علائم و نشانه های اولیه دیابت نوع 2 و اهمیت تشخیص به موقع را بررسی می کنیم.

علائم و نشانه های اولیه دیابت نوع دو

 1. تکرر ادرار

وقتی سطح قند خون بالا است ، کلیه ها سعی می کنند با فیلتر کردن خون ، قند اضافی را از بین ببرند. این امر می تواند منجر به تکرر ادرار فرد ، به در ویژه شب شود.

 1. تشنگی زیاد

تکرر ادرار ، می تواند منجر به از دست دادن آب اضافی بدن شود. با گذشت زمان ، این می تواند باعث کم آبی بدن شود و منجر به احساس تشنگی بیشتر از حد معمول در فرد شود.

 1. احساس گرسنگی دائم

افراد دیابتی اغلب انرژی کافی از غذایی که می خورند دریافت نمی کنند.

سیستم گوارش ، غذا را به یک قند ساده به نام گلوکز که بدن از آن به عنوان سوخت استفاده می کند ، تجزیه می کند. در افراد دیابتی ، مقدار کافی گلوکز از جریان خون به سلول های بدن منتقل نمی شود.

در نتیجه ، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 معمولا صرف نظر از زمان غذا خوردن ، دائماً احساس گرسنگی می کنند.

 1. احساس خستگی زیاد

دیابت نوع 2 می تواند بر میزان انرژی فرد تأثیر بگذارد و احساس خستگی یا کرختی در وی ایجاد کند. این خستگی نتیجه عدم ورود کافی گلوکز از خون به سلول های بدن است.

 1. تاری دید

مقدار زیاد قند در خون می تواند به رگ های خونی کوچک چشم آسیب برساند ، که می تواند باعث تاری دید شود. این تاری دید می تواند در یک یا هر دو چشم ایجاد شود.

اگر فرد مبتلا به دیابت ، درمان را آغاز نکند ، آسیب به این رگ های خونی میتواند شدیدتر شده و در نهایت ممکن است باعث از بین رفتن دائمی دید شود.

 1. کاهش سرعت بهبودی بریدگی ها و زخم ها

مقادیر بالای قند در خون می تواند به اعصاب و رگ های خونی بدن آسیب برساند ، که می تواند گردش خون را مختل کند. در نتیجه ، بهبود بریدگی ها و زخم های کوچک ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد. بهبود آهسته زخم ها همچنین خطر عفونت را افزایش می دهد.

 1. سوزن سوزن شدن ، بی حسی یا درد در دست ها یا پاها

سطح بالای قند خون می تواند بر گردش خون تأثیر بگذارد و به اعصاب بدن آسیب برساند. که در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ، می تواند منجر به درد یا احساس گزگز یا بی حسی در دست و پا شود.

این بیماری به عنوان نوروپاتی شناخته می شود و در صورت عدم درمان دیابت در فرد ، ممکن است با گذشت زمان بدتر شود و عوارض جدی تری به دنبال داشته باشد.

 1. لکه های تیره پوست

لکه های تیره پوستی ایجاد شده روی چین و چروک های گردن ، زیر بغل یا کشاله ران نیز می تواند خطر بالای دیابت را نشان دهد.

این بیماری پوستی به عنوان آکانتوز نیگریکانس ( acanthosis nigricans) شناخته می شود.

 1. خارش و عفونت های مخمری

قند اضافی در خون و ادرار مواد غذایی را برای مخمر فراهم می کند ، که می تواند منجر به عفونت شود. عفونت های مخمری معمولاً در مناطق گرم و مرطوب پوست مانند دهان ، نواحی دستگاه تناسلی و زیر بغل ایجاد می شوند.

نواحی آسیب دیده معمولاً دارای خارش هستند ، اما ممکن است فرد دچار سوزش ، قرمزی و درد نیز شود.

اهمیت تشخیص به موقع

تشخیص زودهنگام ممکن است به جلوگیری از عوارض کمک کند.

تشخیص علائم اولیه دیابت نوع 2 به فرد این امکان را می دهد تا بیماری را زودتر تشخیص دهد و درمان کند. دریافت درمان مناسب ، ایجاد تغییر در سبک زندگی و کنترل سطح قند خون می تواند سلامتی و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی بهبود ببخشد و عوارض را کاهش دهد.

بدون دریافت درمان مناسب ، سطوح قند خون دائما بالا می رود و میتواند عوارض جدی و شدید و در بعضی موارد عوارض جبران ناپذیری را ایجاد کند از جمله:

 • بیماری قلبی
 • سکته
 • آسیب عصبی ، یا نوروپاتی
 • مشکلات در پا
 • بیماری کلیه ، که می تواند منجر به نیاز فرد به دیالیز شود
 • بیماری چشم یا از دست دادن بینایی
 • مشکلات جنسی در مردان و زنان

دیابت درمان نشده همچنین می تواند منجر به سندرم  هیپراسمولار هیپرگلایسمی غیر کتونی (HHNS) شود ، که باعث افزایش شدید و مداوم سطح قند خون می شود. بیماری یا عفونتی که باعث ایجاد  HHNS می شود معمولا نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد . به نظر می رسد این عارضه در افراد با سنین بالا و مسن بیشتر دیده می شود

تحت کنترل نگه داشتن سطح قند خون برای جلوگیری از برخی از این عوارض بسیار مهم است. هر چه قند خون برای مدت بیشتری کنترل نشده باقی بماند ، ریسک ابتلا به این مشکلات بالاتر می رود.

ریسک فاکتور های دیابت نوع 2

هر کسی می تواند به دیابت نوع 2 مبتلا شود ، اما برخی از عوامل می توانند خطر ابتلا فرد را افزایش دهند. این عوامل خطر عبارتند از:

 • سن 45 سال یا بیشتر
 • زندگی بی تحرک
 • اضافه وزن یا چاقی
 • داشتن یک رژیم غذایی ناسالم
 • داشتن سابقه خانوادگی دیابت
 • ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • داشتن سابقه دیابت بارداری ، بیماری قلبی یا سکته مغزی
 • داشتن پیش دیابت

Ref