سریع غذا خوردن و افزایش وزن 

آیا سریع غذا خوردن باعث افزایش وزن می شود؟

بسیاری از افراد غذای خود را سریع می خورند. این یک عادت بسیار بد است که می تواند منجر به پرخوری ، افزایش وزن و چاقی شود.

این مقاله توضیح می دهد که چرا سریع غذا خوردن ممکن است یکی از عوامل اصلی افزایش وزن باشد.

می تواند باعث پرخوری شود

در دنیای شلوغ امروز ، مردم اغلب به سرعت و با عجله غذا می خورند . با این حال ، مغز برای پردازش سیگنال های سیری به زمان نیاز دارد .ممکن است 20 دقیقه زمان لازم باشد تا مغز شما متوجه شود که سیر شده اید.

هنگامی که سریع غذا می خورید مصرف مقادیر غذای بیشتر از آنچه بدن نیاز دارد ، بسیارآسان است و در درازمدت دریافت کالری بیشتر از کالری مورد نیاز می تواند باعث اضافه وزن شود.

یک مطالعه در کودکان نشان داد 60 درصد از کسانی که تند غذا می خوردند ، اضافه وزن دارند . هم چنین کسانیکه تند غذا می خورند احتمال دارد سه برابر بیشتر از سایر افراد دچار اضافه وزن شوند.

ریسک چاقی را بالا می برد

چاقی یکی از بزرگترین مشکلات سلامتی در سراسر جهان است. چاقی یک بیماری پیچیده است که تنها ناشی از رژیم غذایی اشتباه و یا کم تحرکی نیست. در واقع عوامل پیچیده محیطی و سبک زندگی در چاقی نقش مهمی ایفا می کنند.

به عنوان مثال ، غذا خوردن سریع به عنوان یک عامل موثر در اضافه وزن و چاقی مورد مطالعه قرار گرفته است .

مطالعات اخیر نشان می دهند ، در کسانی که تند غذا می خورند در مقایسه با افرادی که به آهستگی غذا می خورند دو برابر احتمال ابتلا به چاقی بیشتر است.

 

ممکن است با مشکلاتی دیگر در سلامتی همراه باشد :

سریع غذا خوردن نه تنها خطر اضافه وزن و چاقی را افزایش می دهد ، بلکه با سایر مشکلات سلامتی مرتبط است ، از جمله:

مقاومت به انسولین. سریع غذا خوردن با ریسک بالای مقاومت به انسولین در ارتباط است ، که یک علامت مشخص در دیابت نوع 2 و سندرم متابولیک است .

دیابت نوع 2. سریع غذا خوردن با خطر بالاتر دیابت نوع 2 همراه است. یک مطالعه نشان داد کسانی که تند تر غذا می خورند در مقایسه با کسانی که آرام غذا می خورند 2.5 برابر بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند .

سندرم متابولیک. خوردن سریع غذا و افزایش وزن ناشی از آن ممکن است خطر ابتلا به سندرم متابولیک را افزایش دهد .

هضم نامناسب افرادی که تند غذا می خورند معمولاً هضم نامناسب را به عنوان نتیجه سریع غذا خوردن گزارش می کنند. آنها ممکن است لقمه های بزرگتری بخورند و غذای خود را کمتر بجوند ، که ممکن است بر هضم غذا تأثیر بگذارد.

لذت کمتر از غذا خوردن معمولا این افراد گزارش می کنند که از غذای خود کمتر لذت می برند.

چگونه می توان سرعت غذا خوردن را کم کرد ؟

آهسته غذا خوردن ممکن است فواید مختلف سلامتی را به همراه داشته باشد.

هنگام آهسته غذا خوردن سطح هورمون های سیری افزایش می یابد و رضایت بیشتر و دریافت کالری کمتر را به دنبال دارد.

اگر می خواهید آرام تر غذا بخورید ، این روش ها می توانند کمک کننده باشند :

جلوی تلویزیون غذا نخورید. غذا خوردن جلوی تلویزیون ، رایانه ، تلفن هوشمند یا سایر وسایل ممکن است باعث شود که سریع و بدون توجه به میزان مصرفی غذا بخورید.

قاشق خود را بین هر لقمه زمین بگذارید. این به شما کمک می کند سرعت خود را کم کرده و از هر لقمه لذت بیشتری ببرید.

سعی کنید خیلی گرسنه نشوید دقت کنید در فاصله بین وعده های غذایی خیلی گرسنه نشوید. این کار می تواند باعث شود شما خیلی سریع غذا بخورید و انتخابات غذایی اشتباهی داشته باشید. ما بین وعده های اصلی از میان وعده های سالم استفاده کنید تا از بروز این اتفاق جلوگیری شود.

آب کافی بنوشید نوشیدن آب قبل از وعده های غذایی به شما کمک می کند احساس سیری کنید می تواند منجر به کاهش سرعت غذا خوردن شود.

غذا را به خوبی بجوید. غذای خود را قبل از بلعیدن ، بخوبی بجوید. سعی کنید هر لقمه را 30-20 دفعه بجوید.

غذاهای غنی از فیبر بخورید. غذاهای سرشار از فیبر مانند میوه ها و سبزیجات نه تنها بسیار سیرکننده هستند بلکه به مدت طولانی نیز نیاز دارند