یائسگی و تغییرات خلقی

  • روان شناسی 11 بهمن 1399

سالهای منتهی به یائسگی باعث ایجاد تغییرات بسیاری در بدن میشود .همچنین می توانند بر روی ذهن شما ، به ویژه سلامت روان شما تأثیر بگذارند.

در این دوران میزان افسردگی دو برابر می شود. زنانی که در گذشته با افسردگی یا اضطراب دست و پنجه نرم می کردند ، ممکن است دوباره علائمشان بازگردد.

دکتر هادین ژوفه می گوید: تغییر در سطح هورمون های زنان می تواند باعث تغییر خلق و خوی در سایر مراحل زندگی شود ، بنابراین تعجب آور نیست که این هورمون ها بر خلق و خوی  دوران یائسگی نیز تأثیر بگذارند. اختلالات روحی قبل از قاعدگی و افسردگی پس از زایمان نیز نمونه های دیگری از شرایطی هستند که با تغییرات هورمونی در داخل بدن ایجاد می شوند .

دکتر ژوفه می گوید: این اختلالات 100٪ مبتنی بر هورمون نیستند  اما هورمون های زنانه نقش اصلی را دارند.

تغییر حالت قبل و یا در طول یائسگی ، اغلب خفیف است. علائم افسردگی ملایم تر با تغییرات هورمون در ارتباط است. برای مثال پزشکان افزایش علائم افسردگی در دوران یائسگی را با نوسانات دو هورمون پروژسترون و استرادیول (قوی ترین شکل استروژن) مرتبط میدانند.

اما وقتی صحبت از افسردگی شدید می شود ، نقش تغییرات هورمون های زنانه خیلی واضح نیست.

اکثرا  زنانی که در دوره یائسگی دچار مشکلات خلقی قابل توجهی می شوند ، در گذشته به آنها مبتلا بوده اند و نسبتاً نادر است که کسی که هیچ سابقه افسردگی و اضطراب ندارد ، ناگهان دچار یک مورد شدید در یائسگی شود.

علاوه بر یائسگی ، زنان در میانسالی گاهی اوقات با چندین منبع استرس روبرو می شوند ، از جمله مراقبت از کودکان ، نگهداری از والدین پیر و تغییر مسیر زندگی ، همه اینها ممکن است در بروز افسردگی و اضطراب در این موارد نقش داشته باشد.

اضطراب و یائسگی

در حالی که تحقیقات به وضوح یائسگی و افسردگی را مرتبط کرده است ، اما وقتی صحبت از اضطراب است ، ارتباط آن کمتر مشخص است و اطلاعات کمی در این مورد وجود دارد. دکتر ژوفه می گوید : برخی شواهد نشان می دهند که زنان در طی یائسگی و پس از آن ، بیشتر دچار حملات عصبی می شوند. (حملات عصبی با علائم ناگهانی مانند  تعریق ، لرزیدن ، تنگی نفس یا تپش قلب مشخص میشوند.)

اما تشخیص حملات عصبی از یک علامت معمول یائسگی مثل گرگرفتگی کمی دشوار است. یکی از راه های تمایز گرگرفتگی و حملات عصبی این است که گرگرفتگی باعث نمی شود احساس نفس تنگی کنید ، در حالی که حملات عصبی ممکن است این حالت را ایجاد کند.

تغییرات سلامتی و اختلالات خلقی

تغییر در سلامت جسمی شما در زمان یائسگی نیز ممکن است باعث ایجاد تغییرات خلقی شود. به عنوان مثال ، اضطراب ممکن است نتیجه پرکاری تیروئید که به دلیل بالا رفتن سن ایجاد شده است باشد.

علاوه بر این ، اضطراب و افسردگی ممکن است به دلیل کمبود خواب ایجاد شود ، که این امر در زمان یائسگی نیز بیشتر دیده می شود . زیرا تغییرات هورمون ها باعث گرگرفتگی شبانه یا سایر اختلالات خواب می شود که زنان نمی توانند استراحت مورد نیاز خود را دریافت کنند .

بنابراین ، در هنگام یائسگی برای محافظت از سلامت روانی خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

آگاه باشید : که تغییرات خلقی ممکن است با سایر علائم یائسگی همراه شود.

خلق و خوی خود را کنترل کنید : و الگوهای دیگر موارد مانند خواب و میزان استرس را یادداشت کنید و در صورت شدید شدن علائم و اختلال در زندگی روزمره ، از متخصص روانشناسی کمک بگیرید.

تغییرات در سبک زندگی : برای کاهش علائم احتمالی ، تغییراتی در سبک زندگی مانند افزایش ورزش و فعالیت بدنی ، خواب کافی و کنترل استرس ایجاد کنید.

با دیگران در ارتباط باشید : و به تنهایی با آن مبارزه نکنید.

بدانید که این حالت موقتی است : به طور معمول ، تغییرات خلقی ناشی از تغییرات هورمونی زنان در دوران یائسگی دوام نخواهد داشت. داده ها نشان می دهد که این تغییرات مرتبط با هورمون با گذشت زمان پس از یائسگی کاهش می یابد.