چه زمانی لازم است با یک روانشناس مشورت کنیم؟

 روانشناس ، مشاوره
  • روان شناسی 7 بهمن 1399

نقش مشاوره با روانشناس در زندگی امروزه بسیار پر رنگ شده است چرا که زندگی بندرت بدون چالش است. برخی از مشکلات می توانند آنقدر غالب باشند که ادامه کار غیرممکن به نظر برسد.
خواه مرگ یک عزیز باشد یا احساس اضطراب طاقت فرسا ، مهم این است که بدانید برای هر مشکلی که زندگی شما را تحت تاثیر قرار میدهد ، راه حل و کمکی نیز وجود دارد. برخی از مواقعی که مشاوره با روانشناس اهمیت پیدا میکند:

از دست دادن

مرگ بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی است ، اما این امر مقابله با آن را آسان نمی کند. همه افراد از دست دادن یکی از عزیزان خود – چه پدر و مادر و چه حیوان خانگی – را تجربه میکنند و به شکل متفاوتی با آن برخورد میکنند.
اجتناب از واقعیت از دست دادن می تواند منجر به مشکلات طولانی تری شود.
یک روانشناس می تواند به شما کمک کند راه های مناسبی را برای کنار آمدن با مرگ یکی از نزدیکانتان پیدا کنید.

استرس و اضطراب

فاکتور های متفاوتی در زندگی استرس زا هستند – از مصاحبه شغلی گرفته تا مشکلاتی که در روابط بوجود می آیند .
اگر استرس و اضطراب برطرف نشود ، می تواند منجر به انزوای اجتماعی ، افسردگی و مشکلات زیاد دیگری شود.
یک روانشناس می تواند با یافتن علت مشکلات شما و همچنین روش های مناسب برای غلبه بر آنها ، به شما در کنترل استرس و اضطراب کمک کند.

افسردگی

احساس طاقت فرسای درماندگی یا ناامیدی از علائم رایج افسردگی است.
افسردگی یک اختلال شایع روانی است که در آن افراد اشتیاق خود را نسبت به چیزها از دست می دهند ، خستگی را تجربه می کنند و اغلب در مدیریت احساسات خود مشکل دارند.

روانشناسان می توانند به شما کمک کنند تا منبع افسردگی را پیدا کنید و در درمان آن به شما کمک میکنند.

فوبیا

ترس از ارتفاع و عنکبوت هراسی شایع است ، اما برخی ترس های غیرمعمول و بی اساس می تواند مشکلات اساسی را در زندگی شما ایجاد کند. به عنوان مثال ، sitophobia (ترس از غذا خوردن) ممکن است منجر به مشکلات جدی در سلامتی شود.
یک روانشناس باتجربه می تواند به شما کمک کند تا بر ترس خود غلبه کنید و بتوانید بدون polyphobia (ترس از بسیاری چیزها) یا phobophobia (ترس از ترس) زندگی کنید.

مسائل خانوادگی و روابط

روابط ، اعم از خانوادگی ، شخصی یا شغلی ، فراز و نشیب هایی دارند. اگرچه روابط می تواند از بهترین قسمت های زندگی باشند ، اما همچنین می تواند منبع استرس و مشکلات باشد.
کار با روانشناس ، به صورت جداگانه یا گروهی ، می تواند حتی در رفع جدی ترین مسائلی که در روابط ایجاد می شود ، کمک کننده باشد.

عادات ناسالم و اعتیاد

برخی از عادات ناسالم – مانند سیگار کشیدن ، نوشیدن مشروبات الکلی و استفاده از مواد مخدر – اغلب برای فرار از مشکلات اساسی بزرگتر یا خود درمانی انجام می شود.
درحالیکه روانشناس به شما کمک می کند تا به این مشکلات پی ببرید ، می تواند به شما کمک کند تا مشکلاتی که سلامت شما را تحت تاثیر زیادی قرار میدهد رفع کنید مانند:
• اعتیاد
اختلالات خوردن
• مدیریت استرس
• مشکلات خواب

افزایش عملکرد

برخی از موفق ترین افراد در دنیا در ابتدا با تجسم به اهداف خود می رسند.
ورزشکاران غالباً به همان میزانی که بدن خود را تمرین می دهند ، از نظر ذهنی هم برای مسابقه آماده می شوند.
همانطور که قبل از سخنرانی تمرین می کنید ، روانشناس می تواند به شما کمک کند تا برای رویدادهای بزرگ آماده شوید تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید ، خواه المپیک باشد یا مصاحبه شغلی.

اختلالات روانی

گاهی اوقات علائم متعدد به دلیل مشکلات بزرگتر ایجاد می شود.
اختلالات روانی می توانند به اشکال گوناگون خود را نشان دهند. آنها غالباً به شکل های مختلفی خود را پنهان میکنند و تنها با کمک یک متخصص بهداشت روان قابل کشف هستند.

برخی از اختلالات روانی با علائم مختلف عبارتند از:

• اختلال دوقطبی
• اختلال افسردگی شدید
• اسکیزوفرنی
• اختلال استرس پس از سانحه

یافتن کمک مناسب

یک روانشناس به شما در داشتن ذهنی آرام و مدیریت هرگونه استرس ، اضطراب ، ترس و یا هر مشکلی که با آن روبرو هستید ، می تواند کمک کند تا بیشترین بهره را از زندگی ببرید و شما را از علائم افسردگی و سایر مشکلات روحی و روانی در امان نگه دارد.

Ref