بالا رفتن فشارخون 

فشارخون بالا
  • سلامت 5 بهمن 1399

اگر نگران فشار خون بالا هستید ، حق دارید زیرا فشار خون بالا قاتل خاموش نامیده می شود.اگرچه فشار خون بالا به طور معمول علائمی ایجاد نمی کند ، اما تأثیر مخربی بر سلامتی ما دارد.

فشار خون بالا دلیل اصلی بیش از 1300 مرگ روزانه در ایالات متحده است. تقریباً هر دقیقه یک نفر در حال مرگ است.

فشار خون بالا یکی از علل اصلی بروز دو مورد از بیماری های خطرناک  است ، حمله قلبی و سکته مغزی . همچنین ریسک ابتلا به زوال عقل و نارسایی کلیه را افزایش می دهد.

تقریباً همه مرگ و میرها و بیماری های ناشی از فشار خون بالا قابل پیشگیری است.

The Surgeon General’s Call To Action To Control Hypertension خاطر نشان می کند که از هر 4 فرد مبتلا به فشار خون بالا فقط 1 نفر آن را تحت کنترل دارد.
بهتر است در صورت ابتلا به فشار خون بالا این سه نکته را در نظر بگیرید:

1- از میزان فشارخون خود آگاه باشید

در صورت امکان ، فشار خون خود را در خانه بررسی کنید. دستگاه های فشار خون قابل اطمینان ارزان و به طور گسترده در دسترس هستند.
بررسی منظم فشار خون در خانه – بسیار مهم است که قبل از مصرف 5 دقیقه آرام بنشینید –

شما را در تنظیم فشار خون خود هدایت میکند و و باعث میشود پزشک خود را به درستی راهنمایی کنید تا بهترین گزینه را برای درمان فشار خون شما انتخاب کند . با پزشک خود درمورد تعداد دفعات و زمان چک کردن فشار خون خود صحبت کنید . مثانه خود را از قبل خالی کنید ، و حداقل 30 دقیقه بعد از ورزش ، سیگار کشیدن یا نوشیدن کافئینی صبر کنید.

2- عوامل فشار خون بالا را درمان کنید.

مهم ترین گزینه در برطرف کردن فشار خون ، یافتن علت اصلی آن و تلاش در صدد رفع مشکل است.
دلایل عمده فشار خون بالا عبارتند از:
زندگی بی تحرک : حتی فعالیت متوسط نیز می تواند فشار خون شما را کاهش داده و داروها را به حداقل برساند.
• خوردن غذای کاملاً فرآوری شده : بخصوص اگر دارای سدیم زیاد باشد
داشتن وزن ناسالم : از دست دادن 5٪ -10٪ از وزنتان می تواند فشار خون را بیشتر از هر دارویی کاهش دهد.
• الکل اضافی : بیش از یک نوشیدنی در روز می تواند فشار خون شما را افزایش دهد.
• آپنه خواب درمان نشده : کارشناسان تخمین می زنند که 30٪ -50٪ از افراد مبتلا به فشار خون بالا دارای آپنه خواب هستند که بیشتر آنها درمان نشده است. اگر خرخر می کنید ، یا با احساس خستگی از خواب بیدار میشوید ، یا شریک زندگی شما متوجه می شود که شما به طور دوره ای تنفس خود را هنگام خواب متوقف می کنید ، از پزشک خود بخواهید تا از نظر آپنه خواب شما را بررسی کند.
• آلدوسترونیسم اولیه : این یک مشکل هورمونی است که زمانی تصور می شد بسیار نادر است ، اما تحقیقات اخیر نشان داده است که این مسئله نسبتاً شایع است.

اگر فشار خون شما روی چندین دارو به خوبی کنترل نشده است ، از پزشک خود بپرسید که آیا سطح بالای آلدوسترون می تواند دلیل آن باشد.
با پزشک خود در مورد علت فشار خون بالا صحبت کنید. مطمئناً ژنتیک هم بسیار مهم است ، اما کارشناسان تخمین می زنند که نیمی یا بیشتر فشار خون بالا ناشی از عواملی هستند که ما بر آنها کنترل داریم.

3- داروهای خود را مصرف کنید.

هیچ کس دوست ندارد دارو مصرف کند. همه ما باید در مورد هر دارویی که مصرف می کنیم (از جمله مکمل ها) تصمیم بگیریم و از مزایا و معایب آن آگاه باشیم.
با این حال ، اگر می دانید فشار خون شما به طور منظم بیش از 130/80 است – حتی پس از انجام تمام تلاش برای درمان دلایل فشار خون – عدم استفاده از داروهای فشار خون شما را در معرض خطر بیشتری برای حمله قلبی ، سکته مغزی و مرگ زودرس قرار می دهد . داروهای اولیه فشار خون ، موثر و ارزان قیمت هستند و عوارض جانبی کمی دارند.

Ref