مواد غذایی و مکمل های موثر در آسیب های ورزشی

 • ورزش 5 بهمن 1399

وقتی صحبت از ورزش و ورزشکاران می شود ، آسیب دیدگی ها قسمت ناخوشایندی از این موضوع  هستند .با این حال ، هیچ کس دوست ندارد بیشتر از زمان لازم در استراحت و ریکاوری بماند.

خوشبختانه ، برخی از غذاها و مکمل ها ممکن است به کاهش زمان مورد نیاز بدن برای بهبودی از آسیب ورزشی کمک کنند.

در این مقاله 14 ماده غذایی و مکمل ذکر شده است که باید به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا سریعتر از یک آسیب ورزشی بهبود یابند.

 • غذاهای غنی از پروتئین

خوردن غذاهای غنی از پروتئین در هر وعده غذایی و میان وعده ممکن است به جلوگیری از، از دست دادن عضلات پس از آسیب کمک کند. غذاهای غنی از پروتئین همچنین ممکن است به شما کمک کنند تا پس از بازگشت به تمرین ، سریعتر توده عضلانی خود را بازیابید.

 • غذاهای غنی از فیبر

مصرف غذاهای غنی از فیبر هنگامی که در حال ریکاری از آسیب هستید می تواند یک استراتژی موثر برای کاهش چربی های  ناخواسته بدن باشد.

غذاهای غنی از ویتامین C می توانند به بدن شما کمک کنند تا کلاژن مورد نیاز برای بازسازی بافت پس از آسیب را تولید کند. همچنین می تواند با جلوگیری از ایجاد التهاب اضافه ، در سرعت بخشیدن به روند بهبودی شما کمک کند .

 • اسیدهای چرب امگا 3

غذاهای غنی از چربی های امگا 3 ممکن است با محدود کردن التهاب بیش از حد یا طولانی مدت به بهبودی شما کمک کنند. محدود کردن مصرف چربی های امگا 6 نیز می تواند مفید باشد.

مصرف منظم غذاهای غنی از روی می تواند به بهبود زخم ، رشد و ترمیم بافت کمک کند.

خوردن غذاهای غنی از کلسیم به میزان کافی برای بهبودی مناسب از شکستگی لازم است. دریافت کافی ویتامین D نیز می تواند کمک کننده باشد.

 • کراتین

کراتین از طریق کاهش میزان عضله ای که شما بلافاصله بعد از آسیب دیدگی از دست میدهید بهبودی شما را تقویت می کند. همچنین به شما کمک می کند هنگام بازگشت مجدد به تمرین سریعتر عضله خود را بازیابی کنید.

 • گلوکزآمین

گلوکزآمین ممکن است به کاهش درد و تسریع بهبود آسیب های ناشی از شکستگی کمک کند. با این حال ، تحقیقات بیشتری لازم است و برخی از افراد مجاز به دریافت آن نیستند.

 • علاوه بر دریافت کافی کلسیم و ویتامین D ، مصرف کافی از مواد مغذی زیر می تواند به ریکاوری سریعتر شکستگی های استخوان کمک کند.
 • منیزیم

ثبات و استحکام استخوان را تقویت می کند. در بادام ، بادام هندی ، بادام زمینی ، پوست سیب زمینی ، برنج قهوه ای ، لوبیا قرمز ، لوبیا چشم بلبلی ، عدس و شیر یافت می شود.

 • سیلیسیم

در مراحل اولیه تشکیل استخوان نقش مهمی دارد. بهترین منابع شامل غلات و حبوبات ، هویج و لوبیا سبز است.

 • ویتامین های K1 و K2

کلسیم را به سمت استخوان ها هدایت می کند و به بهبود تراکم استخوان کمک می کند. بهترین منابع شامل سبزیجات برگ سبز ، جوانه بروکسل ، آلو بخارا ، کلم ترش (sauerkraut)، ناتو ، میسو ، گوشت ، زرده تخم مرغ و محصولات لبنی است.

 • بور

با افزایش احتباس کلسیم و منیزیم و تقویت اثر ویتامین D باعث سلامت استخوان می شود. آلو بخارا بهترین منبع غذایی است.

 • اینوزیتول

به بهبود جذب کلسیم در استخوان ها کمک می کند. در طالبی ، گریپ فروت ، پرتقال و آلو بخارا وجود دارد.

 • آرژنین

این اسید آمینه برای تولید اکسید نیتریک مورد نیاز است(ترکیبی لازم برای بهبود شکستگی مورد نیاز است). بهترین منابع شامل گوشت قرمز ، لبنیات ، مرغ ، غذاهای دریایی ، آجیل و بلغور جو دوسر است.

در دوران ریکاوری از آسیب های ورزشی ، عوامل زیادی نقش دارند.

اگرچه همه آنها تحت کنترل شما نیستند ، اما یکی از فاکتورهایی که تحت کنترل شماست دریافت کافی مواد مغذی مورد نیاز بدن است.بنابراین ، مصرف منظم غذاها و مکمل های ذکر شده در این مقاله یکی از راه های سرعت بخشیدن به بهبودی است.

Ref

جهت دریافت برنامه تمرینی و مشاوره با مربی خصوصی می توانید اپلیکیشن ویزیوکر را نصب کرده، و مربی موردنظر خود را انتخاب کنید .