بیش والدگری 

بیش والدگری ، کودک
  • روان شناسی کودک 4 بهمن 1399

Overparenting به تمایل والدین در کنترل جزئی ترین مسائل زندگی کودک خود اشاره دارد.

این والدین مداوم کودک خود را کنترل میکنند تا اطمینان حاصل کنند که کودک تصمیمات خوبی می گیرد ، از او در برابر هرگونه احساس ناراحتی جسمی یا عاطفی محافظت می کنند و از مواجه شدن کودک با عواقب رفتارش جلوگیری می کنند ، این ها برخی از کار های خیرخواهانه این والدین هستند.

بیش والدگری ناشی از آن است که این والدین خود را مستحق سختی کشیدن و ناراحتی میدانند چرا که نمیخواهند تماشا کنند که کودک آسیب می بیند ، شکست می خورد یا اشتباه می کند.
بیش والدگری می تواند عواقب جدی داشته باشد : مانند جلوگیری از رشد کودک و وابستگی بیش از حد کودک.

در اینجا نشانه هایی آورده شده که به شما در تشخیص بیش والدگری کمک میکند:

1. برای چیزهای کوچک به کشمکش می پردازید

درگیری های مکرر می تواند نشان دهنده این باشد که شما بیش از حد سخت گیرو پرتوقع هستید.

اگر با یک کودک پنج ساله در مورد دریافت سبزیجات بحث میکنید یا اینکه درمورد مدل موهای دختر پانزده ساله تان مدام بحث و جدال میکنید ، ممکن است شما درمسیر استقلال پیدا کردن فرزندتان اختلال ایجاد کنید.

2. به فرزندتان اجازه نمیدهید تا برای خودش تصمیم بگیرد

گاهی تصور میکنید که شما “بهترین راه” یا “راه صحیح” را میدانید ، اما این فرض می تواند باعث شود تا هر حرکت فرزندتان را کنترل کنید.

اگر نمی توانید اجازه دهید تا فرزندتان آزادانه فرصت های جدید را کشف کند – مانند پوشیدن لباس هایی که متناسب نیستند یا حرکت دادن مبل و وسایل خانه حین بازی کردن – بنظر میرسد که شما در حال بیش والدگری هستید.

3. توانایی تحمل شکست فرزندتان را ندارید

هیچ کس دوست ندارد که شکست کودک خود را ببیند ، اما اگر هر وقت کودک شما با مشکل روبرو شد برای نجات او وارد شوید ، او از اشتباهات خود چیزی نمی آموزد.

اگر بلافاصله جواب هر معما یا سوالی که کودک با آن روبرو میشود را میدهید کودکتان مهارت حل مسئله را یاد نمیگیرد.

گاهی اوقات ، بچه ها باید شکست را از نزدیک تجربه کنند. بهبود شکست ها فرصتی را برای کودکان فراهم می کند تا دریابند که چگونه می توانند در آینده با مسائل مختلف روبرو شوند .

4. درمورد مسائلی که والدین دیگر نگرانی ندارند ، نگران هستید

اگر همیشه تنها والدی هستید که در هنگام بازی کردن کودک شش ساله تان نگرانید یا نمی توانید تصور کنید که فرزند 13 ساله شما با دوستانش از خیابان عبور می کند ، به دلیل این است که شما بیش از والدین دیگر فرزندتان را کنترل می کنید و به احتمال زیاد به مرحله بیش والدگری رسیده اید .

اگر با کودک خود مانند یک انسان هوشمند و توانمند رفتار نکنید ، ممکن است او را از رسیدن به پتانسیل کامل خود منحرف کنید.

5. شما با بزرگسالان درباره چگونگی رفتارشان با کودکتان بحث می کنید

اگر مرتباً با معلمان ، مربیان و سایر مراقبان درمورد قوانین آنها یا نحوه برخوردشان با کودک خود بحث می کنید ، این ممکن است به این معنی باشد که بیش والدگر هستید.
تلاش مداوم برای کنترل نحوه رفتار دیگران با کودک شما رفتار سالمی نیست . بچه ها از یادگیری قوانین مختلف در محیط های مختلف سود می برند.

6. در تلاش برای شناسایی انتظارات وابسته به سن هستید

گاهی اوقات ، بیش والدگری از انتظارات بیش از حد ناشی میشود. به عنوان مثال ، ممکن است والدینی کودکی را درگیر ده ها فعالیت کند و حتی ممکن است اوقات فراغت کودک را مدیریت کند تا اطمینان حاصل کند که همیشه مثمر ثمر است.

در بعضی مواقع ، بیش والدگری زمانی اتفاق میوفتد که والدین انتظارات خیلی کمی از فرزندان خود دارند .

والدینی که باور ندارند فرزندشان توانایی رفتاری مستقل را دارد ، ممکن است همه کارها را برای آنها انجام دهد – مانند تکالیف درسی – زیرا نگران هستند کودک نتواند این کار را به درستی انجام دهد.

7. مسئولیت های زیادی به فرزند خود نمی دهید

بیش والدگری معمولاً برابر با آزادی بیش از حد دادن است. اگر وظایفی را برای فرزندتان تعیین نکنید ، یا انتظار نداشته باشید که مستقل باشند ، آنها مهارت های زندگی را یاد نمی گیرند. در امان نگه داشتن فرزند از مسئولیت ، فقط در دراز مدت به او آسیب می رساند.

تربیت فرزندتان به گونه ای که از بروز هرگونه اضطراب جلوگیری کند ، سالم نیست. این مهم است که به کودک خود آزادی بچه بودن را بدهید.

بیش والدگری می تواند کودک را از کسب تجربه های کامل از دوران کودکی که میتوانند از کودک فردی مسئول و متعهد بسازد ، محروم کند و از او فرد ناتوانی بسازند.

Ref