معرفی مراقبت های ورزشی

امروزه ورزش یکی از فعالیت هایی است که گروه های زیادی در سراسر جهان به اشکال گوناگون با آن سرو کار دارند ، از ورزشکاران حرفه ای گرفته تا کسانیکه آماتور هستند و یا صرفا پیاده روی میکنند. فرقی نمیکند که در کدام گروه قرار دارید آنچه اهمیت دارد این است که حتما فعالیت بدنی را در برنامه روزانه خود قرار دهید تا از فواید بسیار آن بر جسم و روحتان بهره مند شوید.
ورزش یکی از بهترین اقدامات در جهت پیشگیری از بسیاری از بیماری های مزمن و ارتقا سلامت بدن میباشد .
کم تحرکی که از نظر سازمان بهداشت جهانی (Who) به عنوان چهارمین ریسک فاکتور برای مرگ و میر در جهان شناخته میشود ریسک ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت نوع دو، سرطان ، بیماری های قلبی و عروقی و پوکی استخوان را افزایش میدهد .
نکته مهم در مورد اثرگذاری ورزش ، منظم بودن و دائمی بودن فعالیت های بدنی هست. داشتن فعالیت بدنی روزانه در کنار تغذیه اصولی ، کلید اصلی رسیدن به تناسب اندام و سلامت جسم و روان است.
ورزش و فعالیت بدنی علاوه بر آنکه باعث تناسب اندام و جلوگیری از چاقی می‌شود، یکی از نتایج اصلی آن تقویت عضلات بدن خصوصاً عضله قلب است و به همین دلیل ورزش را به عنوان یک راهکار علمی و ثابت شده برای : پیشگیری از بروز سکته‌های قلبی ، گشاد شدن عروق خونی ، تسریع در اکسیژن‌رسانی ، افزایش میزان هموگلوبین خون ، پایین آوردن و تنظیم فشار خون ، تنظیم ضربان قلب میدانند .
از دیگر فواید ورزش میتوان به : تعدیل و تنظیم( تری گلیسیرید، کلسترول ، قند و چربی خون) در بدن ، انقباض عضلات پا و جلوگیری از ابتلا به بیماری واریس ،استفاده حداکثری افراد از دستگاه تنفسی و افزایش حجم تنفس و دریافت اکسیژن بیشتر اندام‌ها ، کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع دو و سرطان ، داشتن استخوان ها و عضلات و مفاصل قوی تر و استحکام بیشتر آنها ، کاهش ریسک پوکی استخوان ، احساس بهتر نسبت به خود ، بهبود خلق و خو ، تقویت زندگی جنسی ، افزایش انرژی ، سلامت روان ، کاهش استرس و خواب بهتر میشود.
افزایش جریان خون حین ورزش، فوایدی بر مغز خواهد داشت. بلافاصله بعد از افزایش جریان خون، سلولهای مغز در سطح بالاتری کار خواهند کرد. در نتیجه این امر به شما کمک می کند تا در طی ورزش تان، هوشیارتر باشید و بعد از آن نیز، تمرکز بیشتری داشته باشید.
بسیاری از این تغییراتی که حین ورزش اتفاق میوفتد ، باعث افزایش عملکرد سلولهای مغز می شود و از مغز در مقابل بیماری هایی مانند آلزایمر، پارکینسون و حتی سکته مغزی و دیگر بیماری های مربوط به مغز که با افزایش سن، نمایان می شوند، محافظت می کنند.

در قسمت آخرین اخبار ، میتوانید تازه ترین مقالات مربوط به ورزش و تمرینات بدنی و نقش آنها در سلامت جسم و روان را دنبال کنید.

فوائد ورزش کردن تنها به سلامت جسمی محدود نمی‌شود. مطالعات متعدد نشان می‌دهد ، ورزش کردن می‌تواند خلق و خوی فرد را تقویت کند و احساس اضطراب و افسردگی را از بین ببرد. برخی از این تاثیرات تا حدودی به ترشح اندروفین ناشی از ورزش کردن مرتبط می‌شود.
اندروفین یا هورمون حس خوب بعد ارز ورزش ترشح می‌شود و فرد تحت تاثیر این هورمون احساس سرحالی پیدا می‌کند در یک بررسی جدید آشکار شد که این تاثیر تا حدود زیادی به شدت ورزش کردن بستگی دارد.
علاوه بر اندورفین ، سروتونین و دوپامین نیز در ورزشکاران بیشتر تولید میشود. سروتونین هورمونی است که موجب احساس رضایت و آرامش می‌شود و دوپامین نیز بخش مربوط به ستودن و تشویق‌کردن در مغز را تحریک می‌کند.
امروزه افراد بسیار زیادی بر اثر انجام حرکات اشتباه ورزشی ، کار زیاد ، پشت میزنشینی مکرر ، نحوه اشتباه نشستن و حتی راه رفتن غلط و… از دردهای مربوط به دیسک کمر و گردن ، فتق دیسک و سیاتیک و… رنج می برند .که این دردها بوسیله ی یکی از شاخه های ورزش قابل حل شدن هستند.

برای رفع و پیشگیری از ابتلا به این ناهنجاری ها باید از علم حرکات اصلاحی کمک گرفت. حرکات اصلاحی شاخه ای از علم تربیت بدنی است که اهدافش شناسایی ، پیشگیری و اصلاح ناهنجاری های جسمانی فرد است . در واقع حرکات اصلاحی به مجموعه حرکات کششی و تقویتی گفته می شود که بمنظور پیشگیری و اصلاح ناهنجاری های جسمانی ( کشش عضلات ، افزایش دامنه ی حرکتی مفاصل و تقویت عضلاتی که ضعیف شدند) انجام می گیرد.
در زندگی امروزه ما که با کم تحرکی عجین شده و با توجه به اثرات سودمندی که ورزش بر تمام جنبه های زندگی و سلامتی ما ایفا میکند نیاز به ورزش و فعالیت بدنی در تمام گروه های سنی و جنسی و تمام دوران ها از جمله (کودکان ، نوجوانان و جوانان ، قبل حین و پس از بارداری ، سالمندان ، بیماری های خاص و… ) بیش از گذشته احساس میشود. داشتن یک برنامه تمرینی و ورزشی منظم و اصولی در بهبود کیفیت زندگی و رفع بسیاری از مشکلات و بیماری ها میتواند نقش مهمی را ایفا کند.
اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که هیچ گونه فعالیت بدنی ندارید هرگز فعالیت خود را به صورت ناگهانی با ورزش های سنگین و حرفه ای شروع نکنید تا دچار آسیب های ورزشی نشوید . بهتر است ابتدا با ورزش های سبک و پیاده روی شروع کنید و بتدریج فعالیت خود را زیر نظر افراد متخصص در این زمینه ، افزایش دهید .
به دلیل آسیب های بسیاری که در حین انجام حرکات ورزشی اشتباه به بدن میرسد ، لازم است از مشاوره ی متخصصان حرکات اصلاحی که در این زمینه دانش کافی و مهارت بالایی دارند بهره مند شوید و زیر نظر آنها و مطابق برنامه تمرینی ارائه شده توسط متخصصان پیش بروید.

با نصب اپلیکیشن ویزیوکر میتوانید با انتخاب مربی خصوصی دلخواهتان ، برنامه تمرینی و ویدئوی حرکات ورزشی را جهت ورزش در خانه دریافت کنید.