روانپزشکی

امروزه به دلیل گسترش فناوری و توسعه دنیای صنعتی، مشکلات و فشارهای جسمی و روانی انسان ها نیز رشد و گسترش زیادی کرده است. در عصر حاضر، طیف گسترده ای از مردم با انواع و اقسام معضلات روحی نظیر استرس، اضطراب و افسردگی دست و پنجه نرم می کنند. با افزایش آمار و ارقام مبتلایان به این اختلالات، لزوم پیشگیری و درمان بیش از پیش احساس می شود.
باتوجه به این موضوع که در سراسر دنیا میلیون ها نفر با اختلالات روانی و رفتاری دست و پنجه نرم میکنند و این اختلالات عملکرد و زندگی روزانه آنان را تحت تاثیر قرار میدهد ، بهره مندی از خدمات روانپزشکی بسیار پر اهمیت هست .
روان پزشکی یکی از زیرشاخه های پزشکی است که بر روی تشخیص ، درمان و پیشگیری از اختلالالت ذهنی ، رفتاری و احساسی تمرکز میکند.
مردم به روان پزشکان به دلایل مختلفی نیاز دارند . این مشکلات میتوانند ناگهانی باشند : مثل حمله های عصبی ، افکار توهمی ، فکر به خودکشی و یا شنیدن صداهاای غیرواقعی و یا مشکلات طولانی مدت باشند مثل : احساس ناراحتی و افسردگی ، اسکیزوفرنی ، بیماری دوقطبی ، ناامیدی و بی انگیزگی ،اضطراب و .. که زندگی را در تمام جنبه ها و زمینه ها مختل میکنند .
روانپزشکان میتوانند با انجام طیف گسترده و کاملی از آزمایشات پزشکی و ارزیابی های بالینی و از طریق ارتباط با بیماران ، تصویرواضحی از وضعیت ذهنی و فیزیکی و رفتاری بیمار را ارائه دهند .
روانپزشکان در طول فرآیند درمان، برای تجویز داروی مناسب و تشخیص بهتر اختلالات، سوابق روانپزشکی و پزشکی و تاریخچه وضعیت ژنتیکی و خانوادگی بیمار را مورد ارزیابی قرار می دهند. همچنین در جهت تشخیص بهتر بیماری و روند درمانی، انجام تست های مختلفی را در دستور کار قرار می دهند.
علاوه بر آنچه گفته شد یک روانپزشک خوب این ویژگی ها را نیز دارد :
– شما را درک میکند.
– تمام دارو ها را به خوبی میشناسد
– به اندازه کافی برای شما وقت میگذارد
– در صورت لزوم تجویز دارو ، به طور کامل خطرات ، مزایا و محدودیت های دارو درمانی را توضیح میدهد
– قادر است در مورد چیزهایی که نمی خواهید بشنوید به شما توضیح دهد
– نگران سلامت شماست
– به نگرانی های مالی شما توجه میکند

اختلالات روانی طیف وسیعی از علائم و نشانه های مختص به خود را دارا می باشند که در صورت بروز این علائم در وجود فرد، باید نسبت به انجام و پیگیری روند درمانی، اقدامات لازم را انجام داد.
در یک نگاه کلی، اختلالات روانی، یک الگوی ذهنی یا رفتاری بوده که علاوه بر نقص در کارکردهای فرد، پریشانی و آزردگی روحی و گاها جسمی را به صورت معنی دار و واضح با خود به همراه دارد. بر این اساس، فرد مبتلا به اختلالات روحی و روانی، در افکار، احساس و رفتار خود با نوعی اختلال و نقص روبرو می باشد. این مشکلات می توانند برای مدت های طولانی سلامت و بهداشت روان فرد را دستخوش تغییر و اختلال قرار دهند.
عدم توجه به نشانه ها و علائم این اختلال ها و پی نگرفتن اقدامات درمانی مناسب، باعث روبرو شدن فرد با عواقب شدید تری میشود . بر همین اساس، لازم است که با مشاهده کوچکترین نشانه ای، جهت تشخیص و اقدام درمانی مناسب، با یک روان پزشک باتجربه در ارتباط باشید.

جهت ارتباط با روانپزشکان باتجربه میتوانید اپلیکیشن ویزیوکر را نصب کرده و از اقدامات درمانی متناسب با شرایط خود بهره مند شوید.