تغذیه

تغییر سبک زندگی و ماشینی شدن آن , تمایل افراد را نسبت به غذاهای آماده و پرکالری بیشتر کرده و کاهش فعالیت بدنی و کم تحرکی را به دنبال دارد که این دو عامل اثرات سوئی بر سلامت افراد گذاشته و ریسک ابتلا به بیماری های مزمن از جمله : افزایش سطح کلسترول و چریی , بالارفتن فشار خون , مشکلات قلبی و عروقی , دیابت , کبد چرب , تجمع چربی در اطراف شکم و پهلو و …. را افزایش میدهند .
بنابراین حتی اگر اضافه وزن ندارید ، بازهم داشتن یک رژیم غذایی اصولی و متعادل لازم است تا انرژی شما را در طول روز و فعالیت افزایش داده و تمام گروه های غذایی مورد نیاز روزانه را برای شما تامین کند .
برخلاف باوری که در بین بسیاری از مردم جا افتاده ، داشتن رژیم غذایی به معنی کم خوردن و محدود کردن کالری دریافتی و یا حذف وعده های غذایی نیست . بلکه به این معناست که با انتخاب درست مواد غذایی ضمن دریافت کالری باکیفیت ، تمام ویتامین ها و موادمعدنی مورد نیازخود را نیز دریافت کنید و احساس بهتری نسبت به خود و بدن خود داشته باشید.

ممکن است شما با یک رژیم غذایی غیراصولی سریعا به کاهش وزن مورد نظر خود برسید اما باید بدانید که این کاهش وزن دائمی نیست و به دلیل اثر یویو (Yoyo – effect) حتی میتواند شما را بیش از گذشته چاق کند ؛ ضمن اینکه باعث برهم خوردن تعادل هورمونی و به خطر انداختن سلامت ارگان های شما نیز میشود.
به یاد داشته باشید که یک رژیم غذایی زمانی تاثیرگذار است که در تنظیم آن تمام فاکتورها و شرایط فردی از جمله : میزان فعالیت بدنی و ورزش ، علائق فردی ، آنتروپومتری ، شاخص های توده بدنی فرد ، نسبت ترکیبات تشکیل دهنده بدن ، مشکلات هورمونی فرد ، سابقه ژنتیکی و خانوادگی ، سابقه دارویی و بیماری های وی لحاظ شود . چراکه گاهی اوقات این عوامل و بیماری ها مانع از رسیدن به اهداف رژیم درمانی میشوند.

شما میتوانید در قسمت آخرین اخبار ، به روزترین و معتبرترین مقالات و اخبار مرتبط با تغذیه و سلامت را مطالعه کنید و از توصیه ها و راهکارهای ارائه شده بهره مند شوید.

رژیم غذایی فقط مختص لاغری و تناسب اندام نیست بلکه تغذیه در دوران ها و گروه های خاصی نقش مهم و کلیدی را ایفا میکند :
o کودک و نوجوان :اگر نوزاد ،کودک و یا نوجوانی در خانه دارید قطعا رشد و نمو مناسب فرزندتان یکی از دغدغه های شماست ، که با داشتن یک برنامه غذایی مختص به شرایط کودکتان که توسط متخصص تغذیه تنظیم میشود تمام مواد مغذی مورد نیاز کودکتان تامین میشود.
o سالمندان : در کنار تمام مشکلاتی که در هنگام سالمندی ممکن است پیش بیاید و نیازمند توجه است . نیاز به یک برنامه غذایی متعادل به شدت احساس میشود چرا که میزان غذای مصرفی در سالمندان باید به اندازه ای باشد که ضمن تامین نیاز های تغذیه ای سالمند از افزایش و کاهش وزن ایشان جلوگیری نماید و در پیشگیری و کنترل بیماری های ایشان نقش چشمگیری داشته باشد.
داشتن وزن مناسب کمک میکند تا فشار خون، قند و چربی در حد طبیعی بماند، همچنین داشتن وزن مناسب در سالمندان موجب کاهش خطر بیماری هایی نظیر سرطان روده، پروستات، کیسه صفرا و … میشود.
o بارداری : در این دوران کفایت تغذیه ای مادر بسیار مهم بوده و ارتباط تنگانگی با: وزن مناسب جنین در هنگام تولد، تقویت تکامل مغز و رشد مناسب مغزی، کاهش ریسک تولد نوزادان ناقص و نوزادان مبتلا به بیماری‌هایی از جمله نقص لوله‌ی عصبی یا اسپاینا بیفیدا داشته و تأثیر بالایی در الگوی تغذیه‌ای مناسب کودک پس از تولد دارد.
شما بعنوان یک مادر مهم ترین وظیفه ای که قبل بارداری و هنگام بارداری دارید توجه به سلامت جسمی تان است . در این دوران داشتن الگوی غذایی صحیح فواید بیشماری را برای شما به ارمغان میاورد :
کاهش خطر ابتلا به برخی مشکلات بارداری (کم‌خونی، دیابت بارداری، پره‌اکلامپسی و غیره)، کاهش خطر برخی عارضه‌های بارداری (تهوع صبحگاهی، خستگی، یبوست و غیره)، تعادل در حالات روحی مادر، جلوگیری از زایمان زودرس و کاهش سریع‌تر وزن پس از زایمان.
به هیچ عنوان زیاد خوردن در این دوران صحیح نیست چرا که دریافت کالری بیش از حد نیاز میتواند اثرات سوئی را بر سلامت شما و جنین تان بگذارد.

o شیردهی : در دوران شیردهی سلامت مادر و نوزاد بسیار مهم است و باید تمام نیاز های مادر و کودک تامین شود چرا که مادر به انرژی لازم برای فعالیت و شیردهی نیاز دارد و لازم است که با حفظ ذخایر بدن ، شیردهی متداومی داشته باشد .
در صورت تغذیه نادرست و ناکافی در دوران شیردهی، مادر بیش از شیرخوار متضرر می شود وبا عوارضی مثل پوکی استخوان، مشکلات دندانی، کم خونی… مواجه خواهد شد.
بنابراین تغذیه مناسب و رژیم غذایی اصولی و متعادل، هم میتواند بر سلامت و اعتماد به نفس مادر اثر بگذارد و هم با بالا بردن کیفیت شیر تمام مواد مغذی مورد نیار برای رشد و نمو نوزاد را تامین کند.

o ورزشکار : یکی از مسائلی که ورزشکاران حرفه ای همیشه مد نظر دارند داشتن یک رژیم غذایی اصولی و تخصصی است که عملکرد بهینه آنان را افزایش دهد و ضمن تامین انرژی لازم جهت فعالیت آنها ، از عضلات و ذخایر ورزشکار حفاظت کند و به بازسازی عضلات از دست رفته شان نیز کمک کند .
یک رژیم غذایی تخصصی در ورزشکاران براساس نوع ورزش ، شدت و زمان آن و همچنین با توجه به ویژگی های بدنی و جسمانی ورزشکار تنظیم میشود تا علاوه بر حفظ سلامت ، ورزشکاران بتوانند بالاترین بازدهی را حین ورزش داشته باشند.
براساس آنچه گفته شد , امروزه داشتن تغذیه مناسب و رژیم غذایی اصولی از اهمیت بالایی برخوردار است و میتواند بر کیفیت زندگی و سلامت ما تاثیر گذار باشد .
تفاوتی ندارد که اضافه وزن دارید یا لاغرید ، ورزشکار هستید یا غیر ورزشکار ، جوان هستید یا مسن و…در هر شرایط و وضعیتی که هستید یک رژیم غذایی متعادل و متناسب با شرایط خاص شما میتواند سلامت و شادابی شما را تضمین کند و شما را به هر هدفی که دارید نزدیک تر کند . اگر میخواهید جسم و روان سالمی داشته باشید و کیفیت زندگی خود را ارتقا دهید ,داشتن یک رژیم غذایی ایده آل و متناسب با شرایط و نیاز های شما زیر نظر افراد متخصص و با تجربه میتواند بهترین گزینه باشد .

کافیست اپلیکیشن ویزیوکر را نصب کرده و از تخصص بهترین متخصصان تغذیه حاضر در تیم ویزیوکر بهره مند شوید.